Wydawca treści
Łowiectwo
Gospodarka Łowiecka prowadzona jest w oparciu o ustawę „Prawo Łowieckie" z 1995 roku.
Na terenie Nadleśnictwa Chrzanów znajduje się 11 obwodów łowieckich, z czego 10 stanowią obwody dzierżawione, w których gospodarkę łowiecką prowadzą Koła Łowieckie, a jeden jest obwodem wyłączonym z wydzierżawiania i stanowi Ośrodek Hodowli Zwierzyny, w którym gospodarkę łowiecką prowadzi nasze Nadleśnictwo. W ramach gospodarki łowieckiej w OHZ prowadzimy zagrodową hodowlę daniela.
Na terenie naszego Nadleśnictwa występuje większość gatunków zwierząt łownych. W zakresie zwierzyny grubej są to jeleń, daniel, sarna i dzik. Stwierdzana jest również obecność łosia będącego gatunkiem łownym podlegającym jednak całorocznej ochronie. Liczna jest również zwierzyna drobna w postaci takich gatunków jak: lis, jenot, borsuk, kuna, tchórz, zając, bażant, kuropatwa.
Corocznie w miesiącu lutym przeprowadzana jest inwentaryzacja zwierzyny łownej. Podczas ostatniej inwentaryzacji stwierdzono, że na terenie Nadleśnictwa Chrzanów występuje ok. 280 jeleni, 70 danieli, 12 łosi, blisko 2000 saren i 670 dzików.
Zimą przy grubej pokrywie śnieżnej leśnicy i myśliwi dokarmiają zwierzynę (Fot. Kamil Myrcik)
Najnowsze aktualności
Komunikat Powiatowego Inspektoratu Weterynarii
Komunikat Powiatowego Inspektoratu Weterynarii
W dniach 27.09. - 04.10.2024 r., na terenie powiatu chrzanowskiego przeprowadzona zostanie akcja wykładania szczepionki przeciw wściekliźnie dla lisów.
Po co lisy są szczepione?
Wścieklizna to bardzo niebezpieczna wirusowa choroba zakaźna ssaków, która może być przenoszona na człowieka. Zwierzęta domowe są zazwyczaj regularnie szczepione, więc zagrożenie tą chorobą występuje głównie ze strony dziko żyjących zwierząt. Szczepienie lisów zapobiega pojawianiu się choroby oraz eliminuje jej rozprzestrzenianie.
Jak wygląda szczepionka?
Szczepionka to małe brunatne krążki o zapachu zepsutej ryby. Zapach przynęty lisy wyczuwają z odległości ok. 800 m. Lis, podejmując przynętę, przegryza umieszczoną w niej kapsułkę zawierającą szczepionkę i po kontakcie wirusa szczepionkowego z błoną śluzową w pysku zwierzęcia, lis zostaje zaszczepiony.
Nie dotykaj brunatnych krążków!
Apelujemy, aby nie dotykać szczepionek - pozostawiony nasz zapach sprawi, że szczepionka będzie dla lisa nieatrakcyjna. Wojewódzki Inspektorat Weterynarii przypomina, by przez dwa tygodnie, od czasu zakończenia akcji szczepienia lisów, nie wyprowadzać zwierząt domowych na tereny zielone - łąki, pola, lasy.
Pełna treść komunikatu znajduje się w załączniku PDF.