Asset Publisher
Użytkowanie lasu
Do pobrania:
Zarządzenie Nr 23 w sprawie warunków technicznych na drewno opałowe (S4)
Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.
Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.
O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni w okresie 10 lat, które obejmuje plan.
Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu"
W Polsce pozyskuje się około 55% przyrostu. Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2 mld m sześc. drewna.
Pozyskane drewno pochodzi z:
-
cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;
-
cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
-
cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.
Przeczytaj więcej na www.lasy.gov.pl.
„Nadleśnictwo Chrzanów prowadzi gospodarkę leśną na powierzchni ponad 20 tys. ha
i pozyskuje rocznie ok. 57 tys. m sześc. drewna"
Rozmiar pozyskania wynika ze stosowania cięć pielęgnacyjnych (w drzewostanach młodszych), cięć rębnych (w drzewostanach dojrzałych do wyrębu) oraz cięć przygodnych będących następstwem nieprzewidzianych sytuacji (np. klęski żywiołowej). W cięciach przedrębnych w 2013 r. w Nadleśnictwie Chrzanów pozyskano 25 tys. m sześc. grubizny, w cięciach rębnych – ponad 30 tys. m sześc., a w przygodnych – ponad 4 tys. m sześc. W celu uniknięcia przekroczenia ilości wycinanych drzew corocznie odbywa się pomiar drzew rosnących na powierzchniach przeznaczonych do cięcia w roku następnym, który nazywany jest "szacunkiem brakarskim".
Każda wycięta powierzchnia zgodnie z obowiązującym prawem MUSI ZOSTAĆ ODNOWIONA w ciągu najbliższych 5 lat !- co odbywa się drogą odnowień naturalnych i sztucznych.
Większość pozyskania stanowi drewno drzew iglastych, głównie sosny. Z gatunków liściastych pozyskuje się głównie takie gatunki, jak brzoza, buk, dąb, olsza.
Część drewna w Nadleśnictwie Chrzanów pochodzi z likwidacji szkód, spowodowanych niekorzystnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych, takich jak okiść, wiatrołomy oraz w wyniku wydzielania się posuszu a także z powierzchni będących pod wpływem szkód powodowanych działalnością kopalń węgla kamiennego.
Pozyskane poprzez cięcia drewno transportowane jest z wnętrza kompleksu leśnego do dróg wywozowych (tzw. zrywka), gdzie następnie odbierane jest przez firmy kupujące surowiec drzewny. Całość prac związanych z pozyskaniem (ścinka, wyróbka sortymentowa) i zrywką przeprowadzają w lesie ZUL'e czyli zakłady usług leśnych. To zewnętrzne firmy, które zostały wyłonione w drodze przetargu na wykonanie w całości usług w Naszym Nadleśnictwie.
Polskimi Normami oraz Warunkami Technicznymi (zależnie od sposobu dzielenia sztuk, wyróżnia się różne sortymenty drzewne, stanowiące finalny produkt działalności ekonomicznej).
Przed wywiezieniem drewna z lasu każda pozyskana sztuka drewna (podzielona w różny sposób, na części o różnych lub takich samych wymiarach, zależnie od możliwości wynikających z cech drzewostanu oraz wymagań odbiorców) jest mierzona przez pracowników leśnictw oraz odpowiednio ewidencjonowane dla rodzaju wyrobionego sortymentu zgodnie z obowiązującymi obecnieDrewno pozyskane na terenie nadleśnictwa chrzanów trafia głównie do przedsiębiorstw zajmujących się dalszym przerobem tego surowca: tartaków, zakładów przemysłu celulozowo-papierniczego, fabryk mebli oraz mniejszych zakładów stolarskich.
Ponadto drewno opałowe kupowane jest przez nabywców indywidualnych na potrzeby gospodarstw domowych, a także trafia do elektrowni, w których wykorzystuje się je jako odnawialne źródło do produkcji energii elektrycznej
Zapoznaj się z ofertą sprzedaży drewna Nadleśnictwa Chrzanów.
Asset Publisher
Szlak konny
Szlak konny
Zapraszamy na udostępnione dukty leśne!
Szlaki konne na terenie Nadleśnictwa Chrzanów
Zapraszamy wszystkich miłośników jeździectwa na trasy naszych szlaków konnych liczących już łącznie ponad 92 km!
Nowe szlaki konne!
4 lutego 2022 roku na terenie Nadleśnictwa Chrzanów utworzono blisko 52 km nowych tras szlaków konnych oraz zaktualizowano przebieg dotychczasowych szlaków dzięki czemu miłośnicy jeździectwa mają do dyspozycji ponad 92 km tras konnych.
Jak tylko pozwoli pogoda ruszą prace terenowe polegające na wykonaniu oznaczenia szlaków. Z pewnością, niektóre odcinki będą wymagały również przycięcia gałęzi, które mogłyby przeszkadzać w trakcie jazdy. Zatem jeszcze chwila cierpliwości i będzie można w pełni korzystać z udostępnionych dróg leśnych.
Tymczasem już teraz zachęcamy do zapoznania się z załączoną mapą szlaków konnych (poniżej lub odnośnik by móc od razu kliknąć), by zaplanować swoje przejażdżki konne.
W 2013 r. utworzyliśmy i oznakowaliśmy na terenie naszego nadleśnictwa pierwsze trasy szlaków konnych o długości 41 km. Trasy te poprowadzono przez 5 leśnictw: Leśnictwo Kroczymiech, Leśnictwo Bobrek, Leśnictwo Mętków, Leśnictwo Płoki oraz Leśnictwo Piła Kościelecka. Korzystając z wyznaczonych szlaków można podziwiać różnorodność przyrodniczą terenów leśnych realizując pasję jazdy konnej.
Z dniem 20 listopada 2015 r. powstały kolejne trasy szlaków konnych na terenie Leśnictwa Szczakowa, Leśnictwa Płoki oraz Leśnictwa Ciężkowice o długości 16 km. Tym razem wiodą one głównie przez tereny zrekultywowane po działalności wydobywczej byłej Kopalni Piasku „Szczakowa”.
W czerwcu 2018 r. szlaki konne powiększyły się o trasę wyznaczoną na terenie Leśnictwa Sławków o długości 1 km
|
.
Przypominamy!
Zgodnie z art.29 ust.1a ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach /Dz.U. 1991 Nr 101 poz. 444, ze zm./ poruszanie się konno po lesie jest możliwe tylko po wyznaczonych do tego celu drogach leśnych.