Asset Publisher Asset Publisher

Użytkowanie lasu

Do pobrania:

Zarządzenie Nr 23 w sprawie warunków technicznych na drewno opałowe (S4)

 

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w granicach nie tylko  nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, lecz także systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, tzw. zapas na pniu. Krótko mówiąc, leśnicy prowadzą w lasach gospodarkę w sposób zapewniający ich trwałość i możliwość biologicznego odtwarzania.

O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. 

Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu"

W Polsce pozyskuje się około 55% przyrostu. Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2 mld m sześc. drewna. 

Pozyskane drewno pochodzi z:

  • cięć rębnych – usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów;

  • cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;

  • cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach.

Przeczytaj więcej na www.lasy.gov.pl.

„Nadleśnictwo Chrzanów prowadzi gospodarkę leśną na powierzchni ponad 20 tys. ha

i pozyskuje rocznie ok. 57 tys. m sześc. drewna"

Rozmiar pozyskania wynika ze stosowania cięć pielęgnacyjnych (w drzewostanach młodszych), cięć rębnych (w drzewostanach dojrzałych do wyrębu) oraz cięć przygodnych będących następstwem nieprzewidzianych sytuacji (np. klęski żywiołowej). W cięciach przedrębnych w 2013  r. w Nadleśnictwie Chrzanów pozyskano 25 tys. m sześc. grubizny, w cięciach rębnych – ponad 30 tys. m sześc., a w przygodnych – ponad 4 tys. m sześc. W celu uniknięcia przekroczenia ilości wycinanych drzew corocznie odbywa się pomiar drzew rosnących na powierzchniach przeznaczonych do cięcia w roku następnym, który nazywany jest "szacunkiem brakarskim".

Każda wycięta powierzchnia zgodnie z obowiązującym prawem MUSI ZOSTAĆ ODNOWIONA w ciągu najbliższych 5 lat !- co odbywa się drogą odnowień naturalnych i sztucznych.

Większość pozyskania stanowi drewno drzew iglastych, głównie sosny. Z gatunków liściastych pozyskuje się głównie takie gatunki, jak brzoza, buk, dąb, olsza.

Część drewna w Nadleśnictwie Chrzanów pochodzi z likwidacji szkód, spowodowanych niekorzystnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych, takich jak okiść, wiatrołomy oraz w wyniku wydzielania się posuszu a także z powierzchni będących pod wpływem szkód powodowanych działalnością kopalń węgla kamiennego.

Pozyskane poprzez cięcia drewno transportowane jest z wnętrza kompleksu leśnego do dróg wywozowych (tzw. zrywka), gdzie następnie odbierane jest przez firmy kupujące surowiec drzewny. Całość prac związanych z pozyskaniem (ścinka, wyróbka sortymentowa) i zrywką przeprowadzają w lesie ZUL'e czyli zakłady usług leśnych. To zewnętrzne firmy, które zostały wyłonione w drodze przetargu na wykonanie w całości usług w Naszym Nadleśnictwie. 

 Przed wywiezieniem drewna z lasu każda pozyskana sztuka drewna (podzielona w różny sposób, na części o różnych lub takich samych wymiarach, zależnie od możliwości wynikających z cech drzewostanu oraz wymagań odbiorców) jest mierzona przez pracowników leśnictw oraz odpowiednio ewidencjonowane dla rodzaju wyrobionego sortymentu zgodnie z obowiązującymi obecnie Polskimi Normami oraz Warunkami Technicznymi (zależnie od sposobu dzielenia sztuk, wyróżnia się różne sortymenty drzewne, stanowiące finalny produkt działalności ekonomicznej).

Drewno pozyskane na terenie nadleśnictwa chrzanów trafia głównie do przedsiębiorstw zajmujących się dalszym przerobem tego surowca: tartaków, zakładów przemysłu celulozowo-papierniczego, fabryk mebli oraz mniejszych zakładów stolarskich.

Ponadto drewno opałowe kupowane jest przez nabywców indywidualnych na potrzeby gospodarstw domowych, a także trafia do elektrowni, w których wykorzystuje się je jako odnawialne źródło do produkcji  energii elektrycznej

Zapoznaj się z ofertą sprzedaży drewna Nadleśnictwa Chrzanów.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Zanim kupisz drewno

Zanim kupisz drewno

Zakup drewna - co klient wiedzieć powinien

Sprzedaż detaliczna drewna mało,  średnio i wielkowymiarowego odbywa się w leśnictwach.

 

Zakup detaliczny jest możliwy  zarówno dla firm, osób prowadzących działalność gospodarczą  jak i osób fizycznych. Bliższe informacje można uzyskać pod numerami telefonów poszczególnych leśniczych. Odbiór drewna z terenu danych leśnictw.

Sprzedaż dla firm odbywa się na podstawie umów rocznych będących wynikiem rokowań internetowych w Portalu Leśno - Drzewnym. Istnieje również dodatkowa możliwość zakupu drewna przez licytację w serwisie e-drewno.

 

Objaśnienie do cennika

oraz podstawowe zasady sprzedaży drewna w sprzedaży detalicznej

  • Każde z leśnictw prowadzi sprzedaż detaliczną tylko w wyznaczonych dniach tygodnia tj. wtorek od 8.00 – 10.00 i we czwartek, od godz. 14.00 – 16.00.
  • Ponadto w dowolnym dniu roboczym, po wcześniejszym uzgodnieniu z leśniczym.
  • Adresy i telefony sprzedaży znajdziesz w zakładce „Kontakt"
  • Aktualny cennik drewna zawsze znajdziesz w „Aktualnościach"
  • Sprzedaż prowadzona jest w formie gotówkowej;
  • Leśniczy po przyjęciu gotówki wydaje dokument uprawniający do wywozu drewna – asygnatę;
  • Asygnata jest ważna tylko wraz dowodem zakupu drewna (paragon fiskalny bądź faktura);
  • Dowodem sprzedaży jest wręczany nabywcy drewna oryginał paragonu fiskalnego lub na wyraźne życzenie kupującego – faktura;
  • Oryginał faktury wysyłany jest na adres Klienta (istnieje możliwość osobistego odbioru faktury w biurze Nadleśnictwa, nie mniej - ze względów technicznych - osobisty odbiór faktury jest możliwy w następnym dniu roboczym po zakupie drewna);
  • Faktury wystawiane są wyłącznie w biurze Nadleśnictwa w dniu wystawienia asygnaty (nie później niż w ciągu 3 miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym drewno zostało zakupione), po przesłaniu drogą teleinformatyczną z kancelarii leśnictwa do biura Nadleśnictwa. 
  • Nabywca ustala z leśniczym termin wywozu drewna w przedziale czasowym określonym na asygnacie (7 dni od daty zakupu); - Warunki sprzedaży drewna
  • Zakupionego drewna nie wolno nabywcy zabierać bez uprzedniego okazania asygnaty pracownikowi administracji leśnej (leśniczemu lub podleśniczemu) i bez uzyskania adnotacji o wydatku drewna (data wywozu);
  • W razie niemożności wywozu w wyznaczonym terminie, nabywca winien uzgodnić telefonicznie nowy termin wywozu. 

= 1 mp (metr przestrzenny)  

Ułożone w stos drewno zawiera puste przestrzenie (w tym korę). 

Zazwyczaj 1 mp to ok. 0,65 m3, dla graba, buka i świerka to ok. 0,70 m3

 

Sprzedaż choinek

Sprzedaż choinek odbywa się w okresie przedświątecznym  leśniczówkach.

Mapy i adresy znajdą Państwo w zakładce kontakt.

 

Nadleśnictwo Chrzanów informuje że nie prowadzi sprzedaży sadzonek drzew i krzewów.