Asset Publisher
Użytkowanie lasu
To dziedzina gospodarki leśnej zajmująca się pozyskiwaniem drewna, zbiorem roślin oraz płodów runa leśnego. Krótko mówiąc jest to korzystanie z zasobów, których dostarcza nam las.
Leśnicy pracują w oparciu o plan urządzania lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na okres 10 lat.
O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć, określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu” .
Pozyskane drewno pochodzi z:
- cięć rębnych – mających na celu zastąpić stary drzewostan młodym pokoleniem i stworzyć najkorzystniejsze warunki do wzrostu i rozwoju nowych drzew.
- cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe w celu zwiększenia możliwości rozwojowych oraz poprawy zdrowotności oraz jakości technicznej pozostałych drzew.
- cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją występowania czynników abiotycznych, które bezpośrednio oddziaływają na drzewostany są to min: występujące wiatry, susze, podtopienia, przymrozki, szkody od śniegu (okiść) i gradu.
Każda wycięta powierzchnia zgodnie z obowiązującym prawem MUSI ZOSTAĆ ODNOWIONA w ciągu najbliższych 5 lat! - co odbywa się drogą odnowień naturalnych i sztucznych.
Większość pozyskania stanowi drewno drzew iglastych, głównie sosny. Z gatunków liściastych pozyskuje się głównie takie gatunki jak brzoza, buk, dąb, olsza.
Drewno pozyskane na terenie Nadleśnictwa Chrzanów trafia głównie do przedsiębiorstw zajmujących się dalszym przerobem tego surowca: tartaków, zakładów przemysłu celulozowo-papierniczego, fabryk mebli oraz mniejszych zakładów stolarskich.
Ponadto drewno opałowe kupowane jest przez nabywców indywidualnych na potrzeby gospodarstw domowych, a drewno stanowiące pozostałości pozrębowe trafia do firm produkujących zrębkę z przeznaczeniem na produkcję płyt wiórowych, peletu itp. oraz jako odnawialne źródło do produkcji energii elektrycznej w elektrowniach.
Asset Publisher
Ogólnopolski konkurs malarski "Architektura drewniana w akwareli"
Ogólnopolski konkurs malarski "Architektura drewniana w akwareli"
Wydział Leśny i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu oraz Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie zapraszają wszystkich miłośników sztuki do udziału w Ogólnopolskim konkursie malarskim „Architektura drewniana w akwareli”.
Celem konkursu jest promocja drewna jako materiału konstrukcyjnego i dekoracyjnego oraz ukazanie jego piękna poprzez technikę akwareli. Tematem konkursu są drewniane budynki oraz różnego typu drewniane budowle obecne w krajobrazie Wielkopolski. Mogą to być zarówno obiekty istniejące, zabytkowe i współczesne, jak i będące wytworem wizji artystycznej autora inspirowanej regionem. Prace mogą przedstawiać różnego typu obiekty, jak np. wielkie konstrukcje drewniane, budynki sakralne, wiejskie chaty, przydrożne kapliczki, rzeźby, ornamenty i ozdoby, czy przedmioty użytkowe. Ważne, żeby istotnym motywem pracy było przedstawienie drewna jako materiału konstrukcyjnego, dekoracyjnego, czy twórczego.
Kto może wziąć udział?
Do udziału zapraszamy wszystkich pełnoletnich pasjonatów malarstwa: artystów plastyków, grafików, projektantów, a także osoby, które po prostu kochają akwarelę. Konkurs ma charakter otwarty i bezpłatny, a każdy uczestnik może zgłosić od jednej do trzech prac.
Zasady konkursu
-
Termin nadsyłania prac: do 31 sierpnia 2025 roku;
-
Rozmiar pracy: dowolny, jednak autorzy powinni uwzględnić możliwość zaprezentowania ich na planszach wystawowych o rozmiarach A0 (84,1 cm × 118,9 cm);
-
Forma zgłoszenia: Prace należy przesyłać w formie zeskanowanych plików graficznych (JPG) na nośniku elektronicznym;
-
Adres do nadsyłania prac: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Dziekanat Wydziału Leśnego i Technologii Drewna, ul. Wojska Polskiego 28, 60-637 Poznań, z dopiskiem: „Architektura drewniana w akwareli”. Do zgłoszenia należy dołączyć wypełniony załącznik nr 1 (Formularz zgłoszeniowy) oraz podpisany załącznik nr 2 (Zgoda RODO).
Nagrody
Na zwycięzcę czeka nagroda rzeczowa o równowartości do 2000 zł w postaci materiałów plastycznych. Najlepsze prace zostaną zaprezentowane na specjalnej wystawie pokonkursowej. Fundatorem nagrody jest Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu.
Więcej informacji oraz niezbędne dokumenty znajdują się na stronie https://wltd.up.poznan.pl/pl/blog/zaproszenie-do-udzia-u-w-og-lnopolskim-konkursie-malarskim-architektura-drewniana-w-akwareli