Wydawca treści
Zasady sprzedaży
Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.
W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.
Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna
W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.
Najnowsze aktualności
Szlak konny
Szlak konny
Zapraszamy na udostępnione dukty leśne!
Szlaki konne na terenie Nadleśnictwa Chrzanów
Zapraszamy wszystkich miłośników jeździectwa na trasy naszych szlaków konnych liczących już łącznie ponad 92 km!
Nowe szlaki konne!
4 lutego 2022 roku na terenie Nadleśnictwa Chrzanów utworzono blisko 52 km nowych tras szlaków konnych oraz zaktualizowano przebieg dotychczasowych szlaków dzięki czemu miłośnicy jeździectwa mają do dyspozycji ponad 92 km tras konnych.
Jak tylko pozwoli pogoda ruszą prace terenowe polegające na wykonaniu oznaczenia szlaków. Z pewnością, niektóre odcinki będą wymagały również przycięcia gałęzi, które mogłyby przeszkadzać w trakcie jazdy. Zatem jeszcze chwila cierpliwości i będzie można w pełni korzystać z udostępnionych dróg leśnych.
Tymczasem już teraz zachęcamy do zapoznania się z załączoną mapą szlaków konnych (poniżej lub odnośnik by móc od razu kliknąć), by zaplanować swoje przejażdżki konne.
W 2013 r. utworzyliśmy i oznakowaliśmy na terenie naszego nadleśnictwa pierwsze trasy szlaków konnych o długości 41 km. Trasy te poprowadzono przez 5 leśnictw: Leśnictwo Kroczymiech, Leśnictwo Bobrek, Leśnictwo Mętków, Leśnictwo Płoki oraz Leśnictwo Piła Kościelecka. Korzystając z wyznaczonych szlaków można podziwiać różnorodność przyrodniczą terenów leśnych realizując pasję jazdy konnej.
Z dniem 20 listopada 2015 r. powstały kolejne trasy szlaków konnych na terenie Leśnictwa Szczakowa, Leśnictwa Płoki oraz Leśnictwa Ciężkowice o długości 16 km. Tym razem wiodą one głównie przez tereny zrekultywowane po działalności wydobywczej byłej Kopalni Piasku „Szczakowa”.
W czerwcu 2018 r. szlaki konne powiększyły się o trasę wyznaczoną na terenie Leśnictwa Sławków o długości 1 km
|
.
Przypominamy!
Zgodnie z art.29 ust.1a ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach /Dz.U. 1991 Nr 101 poz. 444, ze zm./ poruszanie się konno po lesie jest możliwe tylko po wyznaczonych do tego celu drogach leśnych.