Asset Publisher
Użytkowanie lasu
To dziedzina gospodarki leśnej zajmująca się pozyskiwaniem drewna, zbiorem roślin oraz płodów runa leśnego. Krótko mówiąc jest to korzystanie z zasobów, których dostarcza nam las.
Leśnicy pracują w oparciu o plan urządzania lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na okres 10 lat.
O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć, określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu” .
Pozyskane drewno pochodzi z:
- cięć rębnych – mających na celu zastąpić stary drzewostan młodym pokoleniem i stworzyć najkorzystniejsze warunki do wzrostu i rozwoju nowych drzew.
- cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe w celu zwiększenia możliwości rozwojowych oraz poprawy zdrowotności oraz jakości technicznej pozostałych drzew.
- cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją występowania czynników abiotycznych, które bezpośrednio oddziaływają na drzewostany są to min: występujące wiatry, susze, podtopienia, przymrozki, szkody od śniegu (okiść) i gradu.
Każda wycięta powierzchnia zgodnie z obowiązującym prawem MUSI ZOSTAĆ ODNOWIONA w ciągu najbliższych 5 lat! - co odbywa się drogą odnowień naturalnych i sztucznych.
Większość pozyskania stanowi drewno drzew iglastych, głównie sosny. Z gatunków liściastych pozyskuje się głównie takie gatunki jak brzoza, buk, dąb, olsza.
Drewno pozyskane na terenie Nadleśnictwa Chrzanów trafia głównie do przedsiębiorstw zajmujących się dalszym przerobem tego surowca: tartaków, zakładów przemysłu celulozowo-papierniczego, fabryk mebli oraz mniejszych zakładów stolarskich.
Ponadto drewno opałowe kupowane jest przez nabywców indywidualnych na potrzeby gospodarstw domowych, a drewno stanowiące pozostałości pozrębowe trafia do firm produkujących zrębkę z przeznaczeniem na produkcję płyt wiórowych, peletu itp. oraz jako odnawialne źródło do produkcji energii elektrycznej w elektrowniach.
Asset Publisher
"Lasy na nowe 100-lecie" - wielka akcja sadzenia drzew z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów
Podsumowanie ogólnopolskiej akcji „Lasy na nowe 100-lecie”
Aż 38% Polaków nie wie, że w miejsce pozyskanego drewna leśnicy sadzą nowe drzewa – pokazały badania PBS przeprowadzonego na zlecenie Lasów Państwowych. Tymczasem tylko w 2025 roku LP zaplanowały odnowienia na ogromną skalę – obejmą one dziesiątki tysięcy hektarów lasów w całym kraju.
Łącznie zalesiliśmy (czyli las został posadzony tam, gdzie go nie było) oraz odnowiliśmy (czyli las został posadzony w miejscu wyciętego starego lasu przed jego rozpadem) dokładnie 55 127 hektarów gruntów. To oznacza pół miliarda drzew, które będą tworzyły nowe pokolenia lasu.
W ramach ogólnopolskiej akcji „Lasy na nowe 100-lecie” mieszkańcy całej Polski wspólnie z leśnikami wzięli udział sadzeniu lasu w różnych zakątkach kraju.
Od pierwszego dnia wiosny wydarzenia odbywały się we wszystkich Regionalnych Dyrekcjach Lasów Państwowych, a uczestniczyli w nich przedszkolaki, uczniowie, harcerze, seniorzy oraz rodziny z dziećmi. W niecały miesiąc ponad 20 tysięcy uczestników posadziło aż 700 tysięcy drzew. Łączna obsadzona powierzchnia z udziałem różnych grup społecznych to ponad 100 hektarów.