Zanocuj w lesie

 

PROGRAM „ZANOCUJ W LESIE”

W NADLEŚNICTWIE CHRZANÓW

 

Zapraszamy wszystkich miłośników przyrody, a zwłaszcza amatorów spędzania nocy pod chmurką do odwiedzenia obszarów leśnych wyznaczonych w naszym nadleśnictwie. Miejsca te z pewnością zachwycą różnorodnością drzewostanów, urokiem zlokalizowanych tutaj stawów oraz błogą ciszą przerywaną odgłosami mieszkańców lasu.

Nadleśnictwo Chrzanów przystąpiło do programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym pomysł przekształcił się w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

Obszar objęty programem „Zanocuj w lesie” przedstawia poniższa mapa

 

Dokładniejsze mapy z udostępnionymi obszarami znajdują się na dole strony w „materiałach do pobrania”

 

Lokalizacja widoczna jest również:

gdzie z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

WAŻNE !

W Nadleśnictwie Chrzanów od roku 2020 obowiązuje nowa numeracja oddziałów leśnych, co nie znalazło jeszcze odzwierciedlenia w terenie

(prace aktualizacyjne w trakcie).

W celu orientacji  terenowej należy kierować się mapą „stare oddziały” zamieszczoną na dole strony w „materiałach do pobrania”.

 

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z następującymi informacjami:

  1. Regulaminem korzystania z obszaru (dostępny na dole strony w „materiałach do pobrania”).

  2. Na udostępnionym obszarze nie ma możliwości rozpalenia ogniska, ale możesz używać kuchenek gazowych pod warunkami określonymi w w/w regulaminie.

  3. Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu:

    https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/.

    Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.

  4. Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu:

    http://czaswlas2.ecms.pl/bezpieczenstwo-w-lesie-i-porady-3 

  5. Niektóre tereny na wyznaczonych obszarach mogą być czasowo objęte pracami gospodarczymi. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu. Powierzchnie, które w danym miesiącu mogą być objęte pracami leśnymi zostały przedstawione na mapie poniżej: 

 

 

W razie pytań prosimy o kontakt:

Leśniczy leśnictwa Kroczymiech –Piotr Worwa, tel. 668 119 803

Leśniczy leśnictwa Chełmek –Dariusz Antczak, tel. 668 125 311

Leśniczy leśnictwa Mętków –Zbigniew Kumala, tel. 785 202 170

Leśniczy leśnictwa Bobrek –Michał Zdebik, tel. 662 113 582

 

  1. W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Organizator polowania ma obowiązek oznakować teren objęty polowaniem zbiorowym.

Informacje o terminach polowań zbiorowych można uzyskać w:

  • Gminie Libiąż

  • Gminie Babice (dotyczy oddziałów: 677, 678, 679, 693, 699)

  • Kole Łowieckim Łoś (na terenie leśnictw Kroczymiech i Chełmek)

  • Kole Łowieckim Żuraw (na terenie leśnictw Bobrek i Mętków)

  1. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza (dostępny na dole strony w „materiałach do pobrania”) oraz przesłanie go na adres chrzanow@katowice.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

 

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie:

Spec. SL ds. stanu posiadania, turystyki i edukacji

tel. 668 119 654

 

- infografiki:

http://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/infografiki/wycieczka-do-lasu.jpg/view

http://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/infografiki/jak-sie-znalezc-w-lesie.pdf/view

http://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/infografiki/nie-tylko-wakacyjny-lesny-niezbednik

http://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/infografiki/jak-zachowac-sie-podczas-burzy-w-lesie.jpg/view

http://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/infografiki/lesny-savoir-vivre-100x75.pdf/view

 

 

 

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

"Lasy na nowe 100-lecie" - wielka akcja sadzenia drzew z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów

"Lasy na nowe 100-lecie" - wielka akcja sadzenia drzew z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów

Dziennikarze, społecznicy, seniorzy, uczniowie, studenci, strażacy i wiele innych grup, z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów, posadzą z leśnikami „Lasy na nowe 100-lecie”. W całej Polsce odbędą się społeczne sadzenia lasów, podczas których każdy będzie mógł posadzić własne drzewo. To wyjątkowa okazja, by aktywnie włączyć się w ochronę przyrody i przypomnieć, że Lasy Państwowe odnawiają lasy wszędzie tam, gdzie pozyskują drewno, dbając o ich trwałość i różnorodność biologiczną.

Lasy to wspólne dobro wszystkich Polaków, zarządzane przez leśników z Lasów Państwowych i przynoszące polskiej gospodarce, w zależności od szacunków od 2 do 4% PKB. Wbrew obiegowym opiniom leśnicy nie zajmują się jedynie pozyskiwaniem drewna. Tam gdzie je pozyskują sadzą nowe pokolenie lasu lub wspierają odnawianie się go w naturalny sposób. Leśnicy sadzą rocznie około pół miliarda drzew. Do końca kwietnia wszyscy mogą wspólnie z nimi odnawiać lasy w całym kraju. 

Lasy to nasze wspólne dziedzictwo, dlatego chcemy angażować społeczeństwo w ich ochronę i odnawianie. Akcja „Lasy na nowe 100-lecie” to doskonała okazja, by każdy mógł posadzić własne drzewo i w symboliczny sposób przyczynić się do zachowania lasów dla przyszłych pokoleń. To także moment, by uświadomić, jak ważną rolę pełnią lasy w życiu każdego z nas - mówi Anna Choszcz-Sendrowska, rzeczniczka Lasów Państwowych.

Odnawianie lasów - priorytet Lasów Państwowych

Lasy Państwowe każdego roku przeprowadzają odnowienia i zalesienia na ogromną skalę, zapewniając, że lasów w Polsce przybywa i są one coraz bardziej różnorodne gatunkowo, co zwiększa ich odporność.

Zalesienia odbywają się na gruntach, gdzie wcześniej lasu nie było, najczęściej na gruntach kupowanych przez Lasy Państwowe od rolników. Odnowienia są tam, gdzie zostało pozyskane drewno i trzeba wprowadzić nowe pokolenie lasu. Ustawowym obowiązkiem leśników jest odnowienie lasu w ciągu 5 lat, chociaż zazwyczaj nowe pokolenie lasu sadzone jest dużo wcześniej.

W 2024 roku leśnicy odnowili niemal 62,7 tys. ha lasów, blisko 20% tej powierzchni stanowią odnowienia naturalne. Nim las odnowi się kluczowe znaczenie ma odpowiednie przygotowanie gleby. To pokazuje, jak ważne jest łączenie nowoczesnych metod leśnych z naturalnymi procesami ekosystemowymi.

Lasy na nowe 100-lecie - dołącz do wspólnego świętowania!

Akcja „Lasy na nowe 100-lecie” to nie tylko sadzenie drzew, ale również rozmowy i spotkania, które mają przybliżyć Polakom to jak ważne dla gospodarki i bezpieczeństwa kraju są lasy i czym jest zrównoważona gospodarka leśna. 

W ostatnich latach, ze względu na brak komunikacji ze społeczeństwem, wokół działań leśników narosło mnóstwo mitów. Chcemy to powiedzieć głośno i wyraźnie: gospodarka leśna jest zrównoważona i w każdym nadleśnictwie odbywa się według dziesięcioletniego Planu Urządzenia Lasu, a odnawianie lasów jest naszym priorytetem. Dbamy o to, by każda powierzchnia, z której pozyskujemy drewno, była odnowiona. Dzięki akcji „Lasy na nowe 100-lecie” chcemy jeszcze mocniej podkreślić znaczenie lasów dla środowiska, gospodarki i społeczeństwa. Zapraszamy wszystkich do wspólnego sadzenia drzew - to inwestycja w przyszłość Polski - mówi Witold Koss, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

W ramach akcji „Lasy na nowe 100-lecie” odbędą się:

  • Sadzenia drzew w całej Polsce z rożnymi grupami społecznymi (poniższa mapa będzie na bieżąco aktualizowana).

  • Otwarte sadzenia lasów w nadleśnictwach - każdy będzie mógł posadzić własne drzewo i w symboliczny sposób przyczynić się do ochrony przyrody.
  • Spotkania z leśnikami, podczas których będzie można dowiedzieć się więcej o zarządzaniu lasami i o pracy leśników.

Ze względu na warunki atmosferyczne i różnice dotyczące okresu wegetacyjnego, społeczne sadzenia lasów w nadleśnictwach w północno-wschodniej Polsce odbędą się w kwietniu.

Wszystkie szczegóły dotyczące akcji można znaleźć na stronach internetowych nadleśnictw w swojej okolicy oraz stronach internetowych Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych.