Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich

Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.

W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.

Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!

Telefon interwencyjny

+48 668 124 917, +48 726 600 610

Dodatkowe informacje


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

STOP POŻAROM TRAW

STOP POŻAROM TRAW

STOP POŻAROM TRAW

Rozpoczęła się kolejna kampania „Stop Pożarom Traw” realizowana wspólnie z Państwową Strażą Pożarną.

Polska jest na 3 miejscu w Europie pod względem liczby pożarów lasów - każdego roku powstaje ich kilka tysięcy. Niestety w zdecydowanej większości sprawcą pożaru jest człowiek..

Dzięki sprawnemu systemowi ochrony przeciwpożarowej średnia powierzchnia pojedynczego pożaru na gruntach będących w zarządzie Lasów Państwowych jest niewielka - poniżej 0,3 ha.

Wciąż jednak pokutuje w naszym społeczeństwie zwyczaj wypalania traw. Warto podkreślić, że KAŻDY POŻAR czyni w środowisku nieodwracalne szkody. Odbiera życie zwierzętom, niszczy siedliska , a płonące nieużytki często zagrażają pobliskim lasom, domostwom, a nawet życiu ludzi.

Wypalanie traw JEST NIEBEZPIECZNE, NIELEGALNE i powoduje SZKODY W ŚRODOWISKU.

Jak zapobiegać pożarom traw?

Nie wypalaj traw – to przynosi więcej szkód niż korzyści.

Zarządzaj odpadami roślinnymi – kompostuj lub oddaj do punktów zbiórki.

Przypominaj innym, że pożary traw są szkodliwe i nielegalne.

Przyłącz się do kampanii informacyjnej leśników i strażaków.

Edukuj, zapobiegaj i niezwłocznie alarmuj, gdy widzisz ogień!

Więcej informacji o kampanii na stronie internetowej oraz profilu Facebook Lasów Państwowych:

https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/201estop-pozarom-traw201d-2013-inauguracja-kampanii

https://www.facebook.com/LasyPanstwowe/?locale=pl_PL