Telefon interwencyjny ws. lęgów ptasich
Numer telefonu służy do informowania o przypadkach uszkodzeń lęgów ptasich na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Leśnik, z którym się Państwo skontaktują podejmie interwencję, by pomóc poszkodowanym ptakom. Aby interwencja mogła przebiegać sprawnie, prosimy o jak najbardziej precyzyjne określenie lokalizacji i przesłanie fotografii z miejsca zdarzenia.
W przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt właściwy kontakt to policja. Gdy w efekcie kolizji zwierzę zostało ranne, policjanci powinni skontaktować się z lekarzem weterynarii. Weterynarz podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc czy też skrócić cierpienie zwierzęcia.
Przypominamy, że młode zwierzęta – ssaki, wyrośnięte pisklęta ptaków, czyli podloty – na ogół nie potrzebują pomocy człowieka. Ich taktyka to pozostawanie w ukryciu, gdy rodzice żerują bądź zdobywają pokarm dla potomstwa. Oceńmy, czy zwierzę nie jest poturbowane lub poranione. Jeśli nie, to zostawmy je tam, gdzie jest. Nie dotykamy zwierząt!
Telefon interwencyjny
+48 668 124 917, +48 726 600 610
Dodatkowe informacje
Asset Publisher
"Lasy na nowe 100-lecie" - wielka akcja sadzenia drzew z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów
Podsumowanie ogólnopolskiej akcji „Lasy na nowe 100-lecie”
Aż 38% Polaków nie wie, że w miejsce pozyskanego drewna leśnicy sadzą nowe drzewa – pokazały badania PBS przeprowadzonego na zlecenie Lasów Państwowych. Tymczasem tylko w 2025 roku LP zaplanowały odnowienia na ogromną skalę – obejmą one dziesiątki tysięcy hektarów lasów w całym kraju.
Łącznie zalesiliśmy (czyli las został posadzony tam, gdzie go nie było) oraz odnowiliśmy (czyli las został posadzony w miejscu wyciętego starego lasu przed jego rozpadem) dokładnie 55 127 hektarów gruntów. To oznacza pół miliarda drzew, które będą tworzyły nowe pokolenia lasu.
W ramach ogólnopolskiej akcji „Lasy na nowe 100-lecie” mieszkańcy całej Polski wspólnie z leśnikami wzięli udział sadzeniu lasu w różnych zakątkach kraju.
Od pierwszego dnia wiosny wydarzenia odbywały się we wszystkich Regionalnych Dyrekcjach Lasów Państwowych, a uczestniczyli w nich przedszkolaki, uczniowie, harcerze, seniorzy oraz rodziny z dziećmi. W niecały miesiąc ponad 20 tysięcy uczestników posadziło aż 700 tysięcy drzew. Łączna obsadzona powierzchnia z udziałem różnych grup społecznych to ponad 100 hektarów.