AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Szlak konny

Szlak konny

Zapraszamy na udostępnione dukty leśne!
Konsultanci zaczynają pracę

Konsultanci zaczynają pracę

Lasy Państwowe stawiają na dialog i otwartość. W tym celu we wszystkich 429 nadleśnictwach i 17 regionalnych dyrekcjach Lasów Państwowych uruchomiliśmy stanowisko konsultanta ds. kontaktów społecznych.
Zdrowe lasy dla zdrowych ludzi

Zdrowe lasy dla zdrowych ludzi

21 marca to Międzynarodowy Dzień Lasów. Został on ustanowiony w 2012 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych i od tamtej pory jest obchodzony na całym świecie. Obchody mają na celu rozbudzenie w społeczności całego świata świadomości znaczenia lasów dla człowieka.
Nadleśnictwa i inne

Polecamy Polecamy

Powrót

Zielony Punkt Kontrolny

Zielony Punkt Kontrolny

Na terenie Nadleśnictwa Chrzanów wraz z Klubem Sportowym „Kościelec” urządzono łącznie 62 Zielone Punkty Kontrolne.

Zielony Punkt Kontrolny w Nadleśnictwie Chrzanów

Nadleśnictwo Chrzanów podjęło inicjatywę Klubu Sportowego „Kościelec”  i wspólnie uzgodniło lokalizację 100 punktów kontrolnych zwanych Zielonymi Punkami Kontrolnymi, które zostały zamontowane w terenie przez członków Klubu.

Zielony Punkt Kontrolny to ogólnopolski program Lasów Państwowych i Polskiego Związku Orientacji Sportowej  mający na celu wszechstronne wykorzystanie lasów dla celów rekreacyjnych i sportowych. Umieszczone w lesie stałe punkty kontrolne umożliwiają bardzo precyzyjną nawigację w terenie dzięki dokładnie skartowanej mapie.

Każdy z punktów to drewniany słupek opisany specjalnym kodem i zaopatrzony w perforator służący do potwierdzania swojej obecności w konkretnym punkcie terenu. Punkty te znajdują się na terenie leśnictwa Piła Kościelecka w pięciu kompleksach leśnych:

- „Las Żelatowa”

- „Las Kościelec”

- „Las Babia Góra”

- „Las Żurawiec”

- „Las Źrebce”

 

Poszukiwanie punktów odbywa się na bazie specjalnie przygotowanej mapy w skali 1:10000, która obrazuje całość rozmieszczenia punktów w charakterystycznych miejscach. Mapy te można pobrać poniżej.

Zielony Punkt Kontrolny to jedna z form udostępniania lasu dla społeczeństwa w celu uprawiania biegów na orientację. Może to również być forma nauki posługiwania się mapą, orientowania w terenie i odnajdywania się w trudniejszym obszarze jakim jest las. W kontakcie z naturą poszukując punktów kontrolnych można chodzić, biegać, maszerować z kijkami lub po prostu wybrać się na tego rodzaju niecodzienny spacer. Można to robić indywidualnie lub grupowo, za dnia lub w nocy, przy każdej pogodzie –w zależności od naszych preferencji i chęci przeżycia przygody na łonie natury

Do pobrania mapy (kliknij w nazwę punktu):

1. Babia Góra

2. Kościelec

3. Żelatowa

4. Źrebce6

5. Żurawiec0

 

 

Mapy wraz z lokalizacją ZPK można także pobrać z następujących stron:

www.chrzanow.pl

www.powiat-chrzanowski.pl

 

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie:

www.zielonypunktkontrolny.pl