AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Powrót

Łączą nas drzewa

Łączą nas drzewa

„Łączą nas drzewa”

 

Już 5 maja podczas ogólnopolskiej kampanii „Łączą nas drzewa” Lasy Państwowe wspólnie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska zorganizują szereg leśnych spotkań podczas, których dzieci, młodzież i dorośli wraz z leśnikami będą brać udział w sadzeniu lasu.

 

 

Las, otaczająca nas przyroda to dziedzictwo przekazane nam przez przodków i tym samym dobro, które jesteśmy zobowiązani zostawić dla przyszłych pokoleń. Zachęcamy do zwrócenia uwagi na rolę drzew w przyrodzie, na wielofunkcyjność polskich lasów oraz na globalne znaczenie drzewostanów w odniesieniu do zmian klimatu i zanieczyszczeń uwalnianych do środowiska.

 

Pamiętajmy, że lasy to:

-wielka fabryka tlenu

-dystrybutor czystego powietrza

-magazyn wody

-środowisko życia wielu gatunków roślin i zwierząt

-miejsce naszego wytchnienia

 

Las jest również producent wspaniałego surowca - DREWNA.

Tak - drewno jest z lasu, drewno jest materiałem ekologicznym, odnawialnym, całkowicie biodegradowalnym i wykorzystywanym w bardzo wielu dziedzinach naszego życia.

 

Szanujmy nasze lasy, nie zaśmiecajmy ich, przestrzegajmy przepisów ochrony przeciwpożarowej. Las rośnie bardzo wolno, a płonie bardzo szybko.

 

Tylko w tym roku na terenie naszego nadleśnictwa zostanie posadzone nowe pokolenie lasu na powierzchni 167 ha, do tego celu zakupiliśmy 950 tysięcy sadzonek 25-ciu gatunków. Oczywiście mając na względzie żyzność naszych gleb większość z nich stanowi sosna, duży udział mają również dąb, buk, brzoza, olcha, świerk nie zabraknie także jodły, modrzewia, lipy, wiązu, klona oraz innych gatunków biocenotycznych.

 

W tym roku posadzimy również po raz pierwszy w naszych lasach jarzęba brekinię, nasz rodzimy gatunek jarzęba będący pod ochroną oraz dęba bezszypułkowego, który jest naszym rodzimym gatunkiem, ale ze względu na wymagania glebowe i wilgotnościowe rzadko jest sadzony w naszym regionie.

 

Niech kampania „Łączą nas drzewa”

faktycznie zwróci naszą uwagę na to dziedzictwo przyrodnicze. Opowiedzmy o nim dzieciom i wnukom.

Wybierzmy się do lasu na spacer. Korzystajmy mądrze

z naszych lasów!

 


Nadleśnictwa i inne