AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Powrót

Apel o niezaśmiecanie lasu

Apel o niezaśmiecanie lasu

APEL O NIEZAŚMIECANIE LASU

 

Mając na uwadze dobro środowiska przyrodniczego,  jego niepowtarzalną estetykę oraz wartość

Nadleśnictwo Chrzanów zwraca się z wielką prośbą, aby udając się do lasu, czy to w celach rekreacyjnych czy poznawczych, nie pozostawiać w nim śmieci.

Prosimy o pozostawienie miejsca swego pobytu bez odpadów. Jeżeli każdy z nas zabierze z lasu własne śmieci, a może także pozbiera choćby część pozostawionych przez innych, nieodpowiedzialnych ludzi, wygląd naszego wspólnego dobra pozostanie nieskażony, a nasz przykład uświadomi innym jak należy zachować się obcując z przyrodą. 

Zachowajmy lasy piękne i czyste, dla nas i dla przyszłych pokoleń!

Temat śmieci zostawianych w polskich lasach jest jak niekończąca się historia. Leśnicy uprzątną ten teren, poniosą koszty z tego tytułu i podejmą stosowne kroki w celu znalezienia sprawcy. Czy jednak musi tak być? Powiedzmy temu STOP.

1,6 mln zł –to zeszłoroczny koszt sprzątania lasów na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, w tym Nadleśnictwa Chrzanów. Zebrano 9550 m3 śmieci…

Każda pozostawiona butelka lub puszka oznacza śmierć. Ofiarami są pożyteczne owady, ptaki oraz inne dzikie zwierzęta, które zjadają je w poszukiwaniu resztek pożywienia. Miejmy świadomość, że  większość śmieci które trafiają do lasu rozkładać się będzie dziesiątki, a nawet setki lat. Dziwi czasami ile ludzie potrafią zadać sobie trudu, by wyrzucić odpady do lasu -  zamiast do koszy w swoich domach.

Szanowny Turysto, Wczasowiczu, Spacerowiczu czy też utrudzony Podróżniku szos, pomóż nam zadbać o przyrodę i wesprzyj nasz apel.

 

Poniżej plik z apelem.

Materiały do pobrania


Nadleśnictwa i inne