AKTUALNOŚCI AKTUALNOŚCI

Powrót

„Las Pamięci Jana Pawła II” już rośnie

„Las Pamięci Jana Pawła II” już rośnie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W dniu 15 maja leśnicy z udziałem uczniów należących do Szkolnych Kół Krajoznawczych Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Oddział Chrzanów, członków Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Oddział Chrzanów oraz pracowników firmy Dan Cake Polonia Sp. z o.o. w ramach tegorocznej kampanii Lasów Państwowych „Łączą nas drzewa” posadzili las poświęcony pamięci Papieża Polaka Jana Pawła II, a miejsce to oznaczone zostało pamiątkową tablicą.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Las papieski posadziliśmy na terenie Leśnictwa Mętków w ramach planowych odnowień powierzchni leśnych, w miejscu wyciętego wcześniej starego drzewostanu. Można więc powiedzieć, że z pomocą lokalnej społeczności „las wrócił na swoje miejsce”. Takie akcje to jedna z form prowadzonej przez leśników edukacji leśnej społeczeństwa. Mając na uwadze, że las rośnie powoli i zagraża mu wiele rzeczy, takich jak: pożary, degradowanie siedlisk leśnych poprzez ich zaśmiecanie, zwierzyna leśna oraz niedające się przewidzieć zjawiska atmosferyczne, staramy się podkreślać, jak ważna jest dbałość o każde drzewo. Na osadzonej tablicy widnieją słowa papieża wypowiedziane podczas spotkania z młodzieżą w Lesie Brazylijskim w 1991 r. podczas pielgrzymki Papieża Polaka do Brazylii: „Las to symbol wolności, równowagi i harmonii w przyrodzie”. Niech te słowa zapadną nam w pamięć i przypominają podczas leśnych wędrówek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mając na uwadze warunki glebowe tej lokalizacji właściwy terenowo leśniczy zaplanował obsadzenie powierzchni sosną zwyczajną oraz wiązem, który posadzony wzdłuż drogi leśnej stworzy w przyszłości piękną aleję. Dodatkowo fragment lasu papieskiego został wzbogacony gatunkami biocenotycznymi takimi jak głóg i kalina. Gatunki te są równie ważnym elementem składowym odnowień leśnych, ponieważ kwitnąc przyciągają wiele pożytecznych owadów, w tym pszczoły, dają schronienie zwierzętom leśnym, a ich owocami chętnie żywią się ptaki. Ponad to kwitnące krzewy zawsze dodają uroku leśnym zakątkom.

„Las Pamięci Jana Pawła II” powstał tuż obok naszego miejsca postoju pojazdów utworzonego przy drodze wojewódzkiej nr 780 na trasie Żarki-Wygiełzów i tym samym jest położony przy drodze leśnej stanowiącej chętnie uczęszczaną trasę przez rowerzystów i spacerowiczów. Mamy więc nadzieję, że będzie często odwiedzanym miejscem i ważnym punktem na mapie turystycznej naszego nadleśnictwa.


Nadleśnictwa i inne