Wydawca treści Wydawca treści

Użytki ekologiczne

Użytek ekologiczny "PODBUCZYNA" o powierzchni 14,36 ha został objęty ochroną prawną ze względu na piękne, liczące 130 lat okazy starych buków, porastających wzniesienie leżące pomiędzy Wodną a Sierszą w Trzebini. Obiekt ten stanowi prawdziwą perłę przyrodniczą otoczoną zewsząd skutkami cywilizacji w postaci elektrowni czy kopalni piasku.
W podłożu lasu bukowego zawsze zalega gruba warstwa ściółki. Przez ich warstwę przebijają tylko najsilniejsze rośliny, zwłaszcza te, które kwitną wczesną wiosną (zanim na bukach pojawią się liście). W czasie spaceru w tym uroczym miejscu można wypatrzyć konwalię majową, wawrzynka wilcze łyko oraz całe kobierce przylaszczek. Rzadziej trafiają się rośliny chronione, takie jak lilia złotogłów oraz storczyki z gatunku wyblin jednolistny i buławnik wielkokwiatowy.

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Zamówienie publiczne na usługi leśne - gazociąg

Zamówienie publiczne na usługi leśne - gazociąg

Nadleśnictwo Chrzanów ogłasza przetarg nieograniczony na prace leśne w związku z realizacją projektu „Budowa gazociągu Skoczów – Komorowice – Oświęcim – Tworzeń wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi na terenie województw małopolskiego i śląskiego– Etap II