Wydawca treści
Urządzanie lasu
Aktualny plan urządzenia lasu sporządzony dla Nadleśnictwa Chrzanów, na lata 2020-2029. Został on zatwierdzony Decyzją Ministra Środowiska DL-WGL.4100.35.2020 z dnia 01.10.2020 r.
Zawiera on w szczególności:
1) opis lasów i gruntów wg stanu na dzień 1.01.2020 r. o powierzchni łącznej
20 255,60 ha,
2) analizę gospodarki leśnej w minionym okresie,
3) program ochrony przyrody,
4) określenie zadań dotyczących:
- etatu miąższościowego użytków głównych (rębnych i przedrębnych) w ilości
1 008 478 m3 grubizny - drewna netto,
- projektowanej powierzchni odnowień halizn i zrębów – 209,64 ha
- orientracyjnej powierzchni odnowień drzewostanów przewidzianych do użytkowania
rębnego - 2 746,05 ha w tym zrębami zupełnymi - 1 995,63 ha
- orientacyjnej powierzchni podsadzeń i dolesień – 17,57 ha,
- orientacyjnej powierzchni poprawek i uzupełnień - 4,19 ha
- pielęgnowanie zinwentaryzowanych upraw - 964,22 ha
- pielęgnowanie zinwentaryzowanych młodników - 2 364,75 ha
- trzebieży - 8 182,20 ha
- ochrony lasu, w tym również zadań ochrony przeciwpożarowej,
- gospodarki łowieckiej,
- potrzeb w zakresie infrastruktury technicznej.
Obowiązujący dla naszego nadleśnictwa plan urządzenia lasu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.
„Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane decyzją Ministra Środowiska.
Przygotowanie planu poprzedza zawsze dokładna inwentaryzacja i ocena stanu lasu. Leśnicy określają takie cechy lasu, jak struktura, budowa, wiek, skład gatunkowy, stan zdrowotny, warunki glebowo-siedliskowe itp. W działaniach przewidzianych do realizacji uwzględnia się cele gospodarki leśnej i funkcje, jakie pełnią lasy w urządzanym nadleśnictwie.
Przed sporządzeniem planu urządzenia lasu leśnicy dokładnie inwentaryzują zasoby leśne i oceniają stan lasu
Współczesne plany gospodarowania na terenach leśnych wykonuje się, wykorzystując najnowsze osiągnięcia techniki. Podstawowym narzędziem pracy jest tu leśna mapa numeryczna (LMN), będąca częścią systemu informacji przestrzennej (GIS). Mapa ta w sposób graficzny przetwarza i przedstawia dane zebrane podczas prac terenowych. Od lat w urządzaniu lasu stosuje się również coraz doskonalsze metody wykorzystywania zdjęć lotniczych i satelitarnych, które uzupełniają wyniki prac terenowych.
Czasami plan urządzenia lasu może być opracowywany na okres krótszy niż 10 lat. Dzieje się tak w uzasadnionych przypadkach, na przykład gdy wystąpią duże szkody lub klęski żywiołowe.
Plan urządzenia lasu wykonywany jest na podstawie obowiązującej w Lasach Państwowych instrukcji."
Najnowsze aktualności
Parkrun Zalew Łęg w Jaworznie
Parkrun Zalew Łęg w Jaworznie
Nowa trasa biegowa Parkrun Zalew Łęg w Jaworznie już otwarta!
W minioną sobotę odbył się pierwszy bieg na kolejnej leśnej trasie biegowej utworzonej wspólnie z Fundacją Parkrun Polska tym razem na terenie Leśnictwa Podłęże. Cykliczne biegi na dystansie 5 km, zgodnie z ideą będą się odbywały co sobotę -start godz. 9:00 przy Zalewie Łęg. Bieg nie ma charakteru zawodów sportowych, gdzie liczy się walka o medale. Biegamy, truchtamy i maszerujemy dla siebie. Oczywiście jest możliwość bezpłatnego zarejestrowania się na stronie Parkrun Jaworzno (link tutaj: https://www.parkrun.pl/register/?eventName=zalewleg ) celem otrzymania indywidualnego identyfikatora, który po każdej edycji biegu jest skanowany a uzyskany rezultat czasowy otrzymujemy na mejla =)
Wszystkie informacje o trasie, czym jest parkrun oraz jak z nich korzystać zamieszczamy poniżej:
https://www.parkrun.pl/zalewleg/
Serdecznie zapraszamy do tej aktywności sportowej na terenach leśnych naszego nadleśnictwa i przypominamy, że obecnie mamy do dyspozycji już dwie lokalizacje:
-Parkrun Chrzanów (https://www.parkrun.pl/chrzanow/ )
-Parkrun Jaworzno (https://www.parkrun.pl/zalewleg/)
Po więcej lokalizacji tego rodzaju tras biegowych utworzonych na terenie całej Polski zapraszamy na stronę główną Fundacji Parkrun: