Wydawca treści Wydawca treści

Obszar Chronionego Krajobrazu

Obszar chronionego krajobrazu "DOBRA-WILKOSZYN" powstał na mocy Uchwały RM w Jaworznie Nr XL/337/94 z dnia 27.01.1994 r. Zajmuje powierzchnię 321,87 ha. Powołany został w celu ochrony rzadkich roślin i źródeł wody siarczanowej. Obszar położony jest w północno-wschodniej części miasta Jaworzna w obrębie Niecki Wilkoszyńskiej, przeciętej doliną meandrującego potoku Łużnik. Zróżnicowanie szaty roślinnej kompleksu leśnego Dobra-Wilkoszyn związane jest zarówno z cechami naturalnymi jak i z wpływem działalności górniczej. Kompleks leśny tworzą głównie bory i lasy mieszane. Polany śródleśne oraz obrzeża kompleksu stanowią cenne przyrodniczo zbiorowiska roślinne, natomiast potokowi Łużnik oraz stawkom i zalewiskom pogórniczym towarzyszy roślinność wodna i nadwodna. Za  najcenniejsze zbiorowiska roślinne należy uznać fragmenty u lasu z zachowanym runem o charakterze grądowym, bogate florystycznie łąki, jak również zbiorowiska roślinności wodnej i nadwodnej. Na obszarze chronionym stwierdzono występowanie 23 gatunków roślin objętych ochroną prawną oraz 8 gatunków regionalnie rzadkich.
Różnorodnością odznacza się również fauna. Zainwentaryzowano ponad 260 gatunków zwierząt, wśród których 46 jest objętych ochrona prawną. Obszar chronionego krajobrazu Dobra-Wilkoszyn obok funkcji przyrodniczej pełni również funkcje naukową oraz dydaktyczną. Odznaczając się niewątpliwymi walorami krajobrazowymi jest miejscem wycieczek, natomiast zlokalizowane na jego obszarze zalewisko pogórnicze to teren rekreacji dla dzieci oraz wędkarzy.


(źródło:http://ajawor.w8w.pl/obszar%20chronionego%20krajobrazu.html, www.rower.com/atlas/big)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Łączą nas drzewa

Łączą nas drzewa

„Łączą nas drzewa”

 

Już 5 maja podczas ogólnopolskiej kampanii „Łączą nas drzewa” Lasy Państwowe wspólnie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska zorganizują szereg leśnych spotkań podczas, których dzieci, młodzież i dorośli wraz z leśnikami będą brać udział w sadzeniu lasu.

 

 

Las, otaczająca nas przyroda to dziedzictwo przekazane nam przez przodków i tym samym dobro, które jesteśmy zobowiązani zostawić dla przyszłych pokoleń. Zachęcamy do zwrócenia uwagi na rolę drzew w przyrodzie, na wielofunkcyjność polskich lasów oraz na globalne znaczenie drzewostanów w odniesieniu do zmian klimatu i zanieczyszczeń uwalnianych do środowiska.

 

Pamiętajmy, że lasy to:

-wielka fabryka tlenu

-dystrybutor czystego powietrza

-magazyn wody

-środowisko życia wielu gatunków roślin i zwierząt

-miejsce naszego wytchnienia

 

Las jest również producent wspaniałego surowca - DREWNA.

Tak - drewno jest z lasu, drewno jest materiałem ekologicznym, odnawialnym, całkowicie biodegradowalnym i wykorzystywanym w bardzo wielu dziedzinach naszego życia.

 

Szanujmy nasze lasy, nie zaśmiecajmy ich, przestrzegajmy przepisów ochrony przeciwpożarowej. Las rośnie bardzo wolno, a płonie bardzo szybko.

 

Tylko w tym roku na terenie naszego nadleśnictwa zostanie posadzone nowe pokolenie lasu na powierzchni 167 ha, do tego celu zakupiliśmy 950 tysięcy sadzonek 25-ciu gatunków. Oczywiście mając na względzie żyzność naszych gleb większość z nich stanowi sosna, duży udział mają również dąb, buk, brzoza, olcha, świerk nie zabraknie także jodły, modrzewia, lipy, wiązu, klona oraz innych gatunków biocenotycznych.

 

W tym roku posadzimy również po raz pierwszy w naszych lasach jarzęba brekinię, nasz rodzimy gatunek jarzęba będący pod ochroną oraz dęba bezszypułkowego, który jest naszym rodzimym gatunkiem, ale ze względu na wymagania glebowe i wilgotnościowe rzadko jest sadzony w naszym regionie.

 

Niech kampania „Łączą nas drzewa”

faktycznie zwróci naszą uwagę na to dziedzictwo przyrodnicze. Opowiedzmy o nim dzieciom i wnukom.

Wybierzmy się do lasu na spacer. Korzystajmy mądrze

z naszych lasów!