Asset Publisher Asset Publisher

Parki Krajobrazowe

Wszystkie trzy leśne rezerwaty przyrody (Lipowiec, Bukowica, Ostra Góra) okalają parki krajobrazowe. Pierwszym jest PK „Dolinki Krakowskie", który na terenie naszego nadleśnictwa obejmuje swym zasięgiem jedynie niecałe 600 ha z całej powierzchni liczącej 21 tys. ha. Fakt, iż posiada tak olbrzymią powierzchnię sprawia, że jest bardzo zróżnicowany a na jego obszarze utworzono szereg rezerwatów przyrody. Nazwę opisywany park zawdzięcza urodzie i  walorom przyrodniczym dolinek podkrakowskich.


„Tenczyński Park Krajobrazowy" jest drugim na terenie nadleśnictwa z wielu ogniw Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Obejmuje swym zasięgiem niemal 1400 ha powierzchni leśnej i zawiera w sobie rezerwaty:  Lipowiec i Bukowica.
Na terenie parków istnieje dobrze rozwinięta i utrzymana sieć szlaków turystycznych (pieszych i rowerowych) i ścieżek dydaktycznych. Ponadto, obiekty pozwalają na spędzanie czasu w aspekcie różnych form wypoczynku: szlaki kajakowe, konne i ścianki wspinaczkowe. Na terenie naszego nadleśnictwa dostępne są jedynie szlaki rowerowe i piesze.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Komunikat Powiatowego Inspektoratu Weterynarii

Komunikat Powiatowego Inspektoratu Weterynarii

W dniach 27.09. - 04.10.2024 r., na terenie powiatu chrzanowskiego przeprowadzona zostanie akcja wykładania szczepionki przeciw wściekliźnie dla lisów.

Po co lisy są szczepione?

Wścieklizna to bardzo niebezpieczna wirusowa choroba zakaźna ssaków, która może być przenoszona na człowieka. Zwierzęta domowe są zazwyczaj regularnie szczepione, więc zagrożenie tą chorobą występuje głównie ze strony dziko żyjących zwierząt. Szczepienie lisów zapobiega pojawianiu się choroby oraz eliminuje jej rozprzestrzenianie.

Jak wygląda szczepionka?

Szczepionka to małe brunatne krążki o zapachu zepsutej ryby. Zapach przynęty lisy wyczuwają  z odległości ok. 800 m. Lis, podejmując przynętę, przegryza umieszczoną w niej kapsułkę zawierającą szczepionkę i po kontakcie wirusa szczepionkowego z błoną śluzową w pysku zwierzęcia, lis zostaje zaszczepiony.

Nie dotykaj brunatnych krążków!

Apelujemy, aby nie dotykać szczepionek - pozostawiony nasz zapach sprawi, że szczepionka będzie dla lisa nieatrakcyjna. Wojewódzki Inspektorat Weterynarii  przypomina, by przez dwa tygodnie, od czasu zakończenia akcji szczepienia lisów, nie wyprowadzać zwierząt domowych na tereny zielone - łąki, pola, lasy.

Pełna treść komunikatu znajduje się w załączniku PDF.