Asset Publisher
Organizacja Nadleśnictwa Chrzanów
Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie.
Nadleśnictwo Chrzanów podzielone jest na 12 leśnictw: Kroczymiech, Chełmek, Mętków, Bobrek, Płoki, Dulowa, Piła Kościelecka, Sławków, Bukowno, Ciężkowice, Szczakowa, Podłęże.
W Nadleśnictwie pracuje 52 pracowników.
W strukturze organizacyjnej Nadleśnictwa Chrzanów wyróżnia się następujące grupy komórek organizacyjnych, zwane pionami:
A. PION NADLEŚNICZEGO [N], któremu podlegają bezpośrednio:
1.Zastępca Nadleśniczego [Z], który kieruje działem Gospodarki Leśnej,
2.Główny Księgowy [K], który kieruje działem Finansowo–Księgowym,
3.Sekretarz [S], który kieruje działem Administracyjno–Gospodarczym,
4.Inżynier Nadzoru [NN1]i [NN2],wykonujący kontrolę funkcjonalną,
5.Specjalista ds. pracowniczych i socjalnych [NK],
6.Posterunek Straży Leśnej [NS].
B. PION ZASTĘPCY NADLEŚNICZEGO [Z], kierujący działem Gospodarki Leśnej, któremu podlegają:
1. Specjalista ds. użytkowania i marketingu [ZU],
2. Instruktor techniczny ds. zagospodarowania lasu [ZH],
3.Starszy Specjalista ds. ochrony p.poż. lasu, szkód górniczych i łowiectwa [ZB],
4.Starszy Specjalista ds. stanu posiadania i lasów niepaństwowych [ZS1],
5.Starszy Specjalista ds. edukacji i turystyki [ZS2],
6. Leśniczowie [ZL].
7. Podleśniczowie[ZP].
C. PION GŁÓWNEGO KSIĘGOWEGO [K], kierujący działem Finansowo– Księgowym, któremu podlegają:
1. Starsza Księgowa [KF],
2. Księgowe [KF].
D. PION SEKRETARZA, kierujący działem Administracyjno–Gospodarczym, któremu podlega:
1. Referent ds. administracji [SA1],
2. Referent ds. administracyjno-budowlanych [SB],
3.Referent ds. administracji [SB]
4. Sprzątaczka.
Nadleśniczy kieruje całokształtem działalności Nadleśnictwa Chrzanów na zasadzie jednoosobowego kierownictwa i ponosi za niego odpowiedzialność, a także reprezentuje Nadleśnictwo na zewnątrz (zgodnie z art. 35 ustawy o lasach z dnia 28.09.1991 r., Dz. U. z 2020 r. poz. 1463).
Inżynier nadzoru NN1 i NN2 zajmuje stanowisko do spraw kontroli. Jego głównym zadaniem jest sprawowanie kontroli funkcjonalnej w nadleśnictwie oraz koordynacja całokształtu spraw związanych z przestrzeganiem przepisów i zasad bhp w nadleśnictwie. Kontroluje prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie oraz zadania wynikające z ochrony mienia i udostępniania lasu. Wydaje zalecenia w zakresie ustalonym przez nadleśniczego i ściśle współpracuje z zastępcą nadleśniczego poprzez wzajemne konsultacje, zgłaszanie uwag i propozycji.
Dział Gospodarki Leśnej, kierowany przez Zastępcę Nadleśniczego jest odpowiedzialny za merytoryczne przygotowanie oraz nadzór nad realizacją zadań zawartych w planie urządzania lasu nadleśnictwa oraz innymi zadaniami wynikającymi z działalności nadleśnictwa, związanymi z gospodarką leśną: planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie zagospodarowania lasu: hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), selekcji i nasiennictwa, ochrony przyrody i zagospodarowania turystycznego, łowiectwa oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego. Dział ten prowadzi również sprawy związane ze stanem posiadania i ewidencją gruntów oraz udostępnianiem lasu.
Leśnictwa są podstawową jednostką terenową w nadleśnictwie, w której bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje leśniczy, a podlega mu podleśniczy.
Dział Finansowo-Księgowy, kierowany przez Głównego Księgowego jest odpowiedzialny za wykonywanie zadań związanych z prowadzeniem spraw dotyczących gospodarki finansowej Nadleśnictwa (księgowość, finanse, planowanie finansowo-ekonomiczne, analizy, sprawozdawczość) oraz kontroli poprawności ewidencji księgowej prowadzonej w ramach kontroli wewnętrznej dokumentów finansowo-księgowych Nadleśnictwa.
Dział Administracyjno-Gospodarczy, kierowany przez Sekretarza zajmuje się realizowaniem potrzeb administracyjno-gospodarczych oraz obsługą administracyjną nadleśnictwa, a w szczególności: administrowaniem nieruchomościami, sporządzeniem i realizacją planów budowy i zakupów środków trwałych oraz planem remontów w zakresie infrastruktury.
Stanowisko do spraw pracowniczych podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw pracowniczych w rozumieniu Kodeksu pracy, PUZP dla pracowników PGL LP oraz innych unormowań prawnych w tym zakresie; realizuje politykę personalną oraz kadrową.
Posterunek Straży Leśnej jest komórką organizacyjną przy nadleśnictwie, powołaną do zwalczania przestępstw i wykroczeń z zakresu szkodnictwa leśnego oraz wykonywaniem innych zadań związanych z ochroną mienia Skarbu Państwa, będącego w zarządzie Nadleśnictwa (na postawie art. 45 ust 1 pkt 3 oraz art. 47 ust 2 ustawy o lasach z dnia 28.09.1991 r., Dz. U. z 2020 r. poz. 1463).
Biuro Nadleśnictwa Chrzanów jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 - 15.00
Asset Publisher
Zielony Punkt Kontrolny
Zielony Punkt Kontrolny
Na terenie Nadleśnictwa Chrzanów wraz z Klubem Sportowym „Kościelec” urządzono łącznie 62 Zielone Punkty Kontrolne.
Zielony Punkt Kontrolny w Nadleśnictwie Chrzanów
Nadleśnictwo Chrzanów podjęło inicjatywę Klubu Sportowego „Kościelec” i wspólnie uzgodniło lokalizację 100 punktów kontrolnych zwanych Zielonymi Punkami Kontrolnymi, które zostały zamontowane w terenie przez członków Klubu.
Zielony Punkt Kontrolny to ogólnopolski program Lasów Państwowych i Polskiego Związku Orientacji Sportowej mający na celu wszechstronne wykorzystanie lasów dla celów rekreacyjnych i sportowych. Umieszczone w lesie stałe punkty kontrolne umożliwiają bardzo precyzyjną nawigację w terenie dzięki dokładnie skartowanej mapie.
Każdy z punktów to drewniany słupek opisany specjalnym kodem i zaopatrzony w perforator służący do potwierdzania swojej obecności w konkretnym punkcie terenu. Punkty te znajdują się na terenie leśnictwa Piła Kościelecka w pięciu kompleksach leśnych:
- „Las Żelatowa”
- „Las Kościelec”
- „Las Babia Góra”
- „Las Żurawiec”
- „Las Źrebce”
Poszukiwanie punktów odbywa się na bazie specjalnie przygotowanej mapy w skali 1:10000, która obrazuje całość rozmieszczenia punktów w charakterystycznych miejscach. Mapy te można pobrać poniżej.
Zielony Punkt Kontrolny to jedna z form udostępniania lasu dla społeczeństwa w celu uprawiania biegów na orientację. Może to również być forma nauki posługiwania się mapą, orientowania w terenie i odnajdywania się w trudniejszym obszarze jakim jest las. W kontakcie z naturą poszukując punktów kontrolnych można chodzić, biegać, maszerować z kijkami lub po prostu wybrać się na tego rodzaju niecodzienny spacer. Można to robić indywidualnie lub grupowo, za dnia lub w nocy, przy każdej pogodzie –w zależności od naszych preferencji i chęci przeżycia przygody na łonie natury
Do pobrania mapy (kliknij w nazwę punktu):
1. Babia Góra
2. Kościelec
3. Żelatowa
4. Źrebce6
5. Żurawiec0
Mapy wraz z lokalizacją ZPK można także pobrać z następujących stron:
www.chrzanow.pl
www.powiat-chrzanowski.pl
Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie:
www.zielonypunktkontrolny.pl