Asset Publisher Asset Publisher

Obszar Chronionego Krajobrazu

Obszar chronionego krajobrazu "DOBRA-WILKOSZYN" powstał na mocy Uchwały RM w Jaworznie Nr XL/337/94 z dnia 27.01.1994 r. Zajmuje powierzchnię 321,87 ha. Powołany został w celu ochrony rzadkich roślin i źródeł wody siarczanowej. Obszar położony jest w północno-wschodniej części miasta Jaworzna w obrębie Niecki Wilkoszyńskiej, przeciętej doliną meandrującego potoku Łużnik. Zróżnicowanie szaty roślinnej kompleksu leśnego Dobra-Wilkoszyn związane jest zarówno z cechami naturalnymi jak i z wpływem działalności górniczej. Kompleks leśny tworzą głównie bory i lasy mieszane. Polany śródleśne oraz obrzeża kompleksu stanowią cenne przyrodniczo zbiorowiska roślinne, natomiast potokowi Łużnik oraz stawkom i zalewiskom pogórniczym towarzyszy roślinność wodna i nadwodna. Za  najcenniejsze zbiorowiska roślinne należy uznać fragmenty u lasu z zachowanym runem o charakterze grądowym, bogate florystycznie łąki, jak również zbiorowiska roślinności wodnej i nadwodnej. Na obszarze chronionym stwierdzono występowanie 23 gatunków roślin objętych ochroną prawną oraz 8 gatunków regionalnie rzadkich.
Różnorodnością odznacza się również fauna. Zainwentaryzowano ponad 260 gatunków zwierząt, wśród których 46 jest objętych ochrona prawną. Obszar chronionego krajobrazu Dobra-Wilkoszyn obok funkcji przyrodniczej pełni również funkcje naukową oraz dydaktyczną. Odznaczając się niewątpliwymi walorami krajobrazowymi jest miejscem wycieczek, natomiast zlokalizowane na jego obszarze zalewisko pogórnicze to teren rekreacji dla dzieci oraz wędkarzy.


(źródło:http://ajawor.w8w.pl/obszar%20chronionego%20krajobrazu.html, www.rower.com/atlas/big)


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Warsztaty urządzeniowe

Warsztaty urządzeniowe

W dniu 22.05.2018 r. w Nadleśnictwie Chrzanów miały miejsce „Warsztaty urządzeniowe”, których organizatorem był Zespół ds. Urządzania Lasu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Wydarzenie to związane jest z rozpoczynającymi się w Nadleśnictwie pracami terenowymi w ramach kolejnej rewizji Planu Urządzenia Lasu na lata 2020 – 2029. Warsztaty dedykowane były pracownikom Nadleśnictwa oraz drużynie urządzeniowej. Celem ich było zapoznanie pracowników nadleśnictwa i drużyny urządzeniowej z harmonogramem prac oraz zapoznanie drużyny urządzeniowej ze specyfiką terenu Nadleśnictwa i wypracowanie podejścia do drzewostanów wymagających przyjęcia innego postępowania hodowlanego niż założonego podczas Komisji Założeń Planu.

Warsztaty składały się z dwóch części tj. kameralnej, którą prowadził Hubert Wiśniewski Zastępca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach oraz części terenowej, którą prowadziła Ewelina Boruń Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Chrzanów.