Asset Publisher
Obszar Chronionego Krajobrazu
Obszar chronionego krajobrazu "DOBRA-WILKOSZYN" powstał na mocy Uchwały RM w Jaworznie Nr XL/337/94 z dnia 27.01.1994 r. Zajmuje powierzchnię 321,87 ha. Powołany został w celu ochrony rzadkich roślin i źródeł wody siarczanowej. Obszar położony jest w północno-wschodniej części miasta Jaworzna w obrębie Niecki Wilkoszyńskiej, przeciętej doliną meandrującego potoku Łużnik. Zróżnicowanie szaty roślinnej kompleksu leśnego Dobra-Wilkoszyn związane jest zarówno z cechami naturalnymi jak i z wpływem działalności górniczej. Kompleks leśny tworzą głównie bory i lasy mieszane. Polany śródleśne oraz obrzeża kompleksu stanowią cenne przyrodniczo zbiorowiska roślinne, natomiast potokowi Łużnik oraz stawkom i zalewiskom pogórniczym towarzyszy roślinność wodna i nadwodna. Za najcenniejsze zbiorowiska roślinne należy uznać fragmenty u lasu z zachowanym runem o charakterze grądowym, bogate florystycznie łąki, jak również zbiorowiska roślinności wodnej i nadwodnej. Na obszarze chronionym stwierdzono występowanie 23 gatunków roślin objętych ochroną prawną oraz 8 gatunków regionalnie rzadkich.
Różnorodnością odznacza się również fauna. Zainwentaryzowano ponad 260 gatunków zwierząt, wśród których 46 jest objętych ochrona prawną. Obszar chronionego krajobrazu Dobra-Wilkoszyn obok funkcji przyrodniczej pełni również funkcje naukową oraz dydaktyczną. Odznaczając się niewątpliwymi walorami krajobrazowymi jest miejscem wycieczek, natomiast zlokalizowane na jego obszarze zalewisko pogórnicze to teren rekreacji dla dzieci oraz wędkarzy.
(źródło:http://ajawor.w8w.pl/obszar%20chronionego%20krajobrazu.html, www.rower.com/atlas/big)
Asset Publisher
"Lasy na nowe 100-lecie" - wielka akcja sadzenia drzew z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów
Podsumowanie ogólnopolskiej akcji „Lasy na nowe 100-lecie”
Aż 38% Polaków nie wie, że w miejsce pozyskanego drewna leśnicy sadzą nowe drzewa – pokazały badania PBS przeprowadzonego na zlecenie Lasów Państwowych. Tymczasem tylko w 2025 roku LP zaplanowały odnowienia na ogromną skalę – obejmą one dziesiątki tysięcy hektarów lasów w całym kraju.
Łącznie zalesiliśmy (czyli las został posadzony tam, gdzie go nie było) oraz odnowiliśmy (czyli las został posadzony w miejscu wyciętego starego lasu przed jego rozpadem) dokładnie 55 127 hektarów gruntów. To oznacza pół miliarda drzew, które będą tworzyły nowe pokolenia lasu.
W ramach ogólnopolskiej akcji „Lasy na nowe 100-lecie” mieszkańcy całej Polski wspólnie z leśnikami wzięli udział sadzeniu lasu w różnych zakątkach kraju.
Od pierwszego dnia wiosny wydarzenia odbywały się we wszystkich Regionalnych Dyrekcjach Lasów Państwowych, a uczestniczyli w nich przedszkolaki, uczniowie, harcerze, seniorzy oraz rodziny z dziećmi. W niecały miesiąc ponad 20 tysięcy uczestników posadziło aż 700 tysięcy drzew. Łączna obsadzona powierzchnia z udziałem różnych grup społecznych to ponad 100 hektarów.