Asset Publisher Asset Publisher

Użytkowanie lasu

To dziedzina gospodarki leśnej zajmująca się  pozyskiwaniem drewna, zbiorem roślin oraz płodów runa leśnego. Krótko mówiąc jest to korzystanie z zasobów, których dostarcza nam las.

Leśnicy pracują w oparciu o plan urządzania lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na okres 10 lat.

O wielkości pozyskania drewna decyduje tzw. etat cięć, określony w każdym planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu” .

Pozyskane drewno pochodzi z:

  • cięć rębnych – mających na celu zastąpić stary drzewostan młodym pokoleniem i stworzyć najkorzystniejsze warunki do wzrostu i rozwoju nowych drzew.
  • cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży) – usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe w celu zwiększenia możliwości rozwojowych oraz poprawy zdrowotności oraz jakości technicznej pozostałych drzew.
  • cięć niezaplanowanych – są one konsekwencją występowania czynników abiotycznych, które bezpośrednio oddziaływają na drzewostany są to min: występujące wiatry, susze, podtopienia, przymrozki, szkody od śniegu (okiść) i gradu.

 

Każda wycięta powierzchnia zgodnie z obowiązującym prawem MUSI ZOSTAĆ ODNOWIONA w ciągu najbliższych 5 lat! - co odbywa się drogą odnowień naturalnych i sztucznych.

Większość pozyskania stanowi drewno drzew iglastych, głównie sosny. Z gatunków liściastych pozyskuje się głównie takie gatunki jak brzoza, buk, dąb, olsza.

Drewno pozyskane na terenie Nadleśnictwa Chrzanów trafia głównie do przedsiębiorstw zajmujących się dalszym przerobem tego surowca: tartaków, zakładów przemysłu celulozowo-papierniczego, fabryk mebli oraz mniejszych zakładów stolarskich.

Ponadto drewno opałowe kupowane jest przez nabywców indywidualnych na potrzeby gospodarstw domowych, a drewno stanowiące pozostałości pozrębowe  trafia do firm produkujących zrębkę z przeznaczeniem na produkcję płyt wiórowych, peletu itp. oraz jako odnawialne źródło do produkcji  energii elektrycznej w elektrowniach.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Zanim kupisz drewno

Zanim kupisz drewno

Zakup drewna - co klient wiedzieć powinien

Sprzedaż detaliczna drewna mało,  średnio i wielkowymiarowego odbywa się w leśnictwach.

 

Zakup detaliczny jest możliwy  zarówno dla firm, osób prowadzących działalność gospodarczą  jak i osób fizycznych. Bliższe informacje można uzyskać pod numerami telefonów poszczególnych leśniczych. Odbiór drewna z terenu danych leśnictw.

Sprzedaż dla firm odbywa się na podstawie umów rocznych będących wynikiem rokowań internetowych w Portalu Leśno - Drzewnym. Istnieje również dodatkowa możliwość zakupu drewna przez licytację w serwisie e-drewno.

 

Objaśnienie do cennika

oraz podstawowe zasady sprzedaży drewna w sprzedaży detalicznej

  • Każde z leśnictw prowadzi sprzedaż detaliczną tylko w wyznaczonych dniach tygodnia tj. wtorek od 8.00 – 10.00 i we czwartek, od godz. 14.00 – 16.00.
  • Ponadto w dowolnym dniu roboczym, po wcześniejszym uzgodnieniu z leśniczym.
  • Adresy i telefony sprzedaży znajdziesz w zakładce „Kontakt"
  • Aktualny cennik drewna zawsze znajdziesz w „Aktualnościach"
  • Sprzedaż prowadzona jest w formie gotówkowej;
  • Leśniczy po przyjęciu gotówki wydaje dokument uprawniający do wywozu drewna – asygnatę;
  • Asygnata jest ważna tylko wraz dowodem zakupu drewna (paragon fiskalny bądź faktura);
  • Dowodem sprzedaży jest wręczany nabywcy drewna oryginał paragonu fiskalnego lub na wyraźne życzenie kupującego – faktura;
  • Oryginał faktury wysyłany jest na adres Klienta (istnieje możliwość osobistego odbioru faktury w biurze Nadleśnictwa, nie mniej - ze względów technicznych - osobisty odbiór faktury jest możliwy w następnym dniu roboczym po zakupie drewna);
  • Faktury wystawiane są wyłącznie w biurze Nadleśnictwa w dniu wystawienia asygnaty (nie później niż w ciągu 3 miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym drewno zostało zakupione), po przesłaniu drogą teleinformatyczną z kancelarii leśnictwa do biura Nadleśnictwa. 
  • Nabywca ustala z leśniczym termin wywozu drewna w przedziale czasowym określonym na asygnacie (7 dni od daty zakupu); - Warunki sprzedaży drewna
  • Zakupionego drewna nie wolno nabywcy zabierać bez uprzedniego okazania asygnaty pracownikowi administracji leśnej (leśniczemu lub podleśniczemu) i bez uzyskania adnotacji o wydatku drewna (data wywozu);
  • W razie niemożności wywozu w wyznaczonym terminie, nabywca winien uzgodnić telefonicznie nowy termin wywozu. 

= 1 mp (metr przestrzenny)  

Ułożone w stos drewno zawiera puste przestrzenie (w tym korę). 

Zazwyczaj 1 mp to ok. 0,65 m3, dla graba, buka i świerka to ok. 0,70 m3

 

Sprzedaż choinek

Sprzedaż choinek odbywa się w okresie przedświątecznym  leśniczówkach.

Mapy i adresy znajdą Państwo w zakładce kontakt.

 

Nadleśnictwo Chrzanów informuje że nie prowadzi sprzedaży sadzonek drzew i krzewów.