Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Zanim kupisz drewno

Zanim kupisz drewno

Zakup drewna - co klient wiedzieć powinien

Sprzedaż detaliczna drewna mało,  średnio i wielkowymiarowego odbywa się w leśnictwach.

 

Zakup detaliczny jest możliwy  zarówno dla firm, osób prowadzących działalność gospodarczą  jak i osób fizycznych. Bliższe informacje można uzyskać pod numerami telefonów poszczególnych leśniczych. Odbiór drewna z terenu danych leśnictw.

Sprzedaż dla firm odbywa się na podstawie umów rocznych będących wynikiem rokowań internetowych w Portalu Leśno - Drzewnym. Istnieje również dodatkowa możliwość zakupu drewna przez licytację w serwisie e-drewno.

 

Objaśnienie do cennika

oraz podstawowe zasady sprzedaży drewna w sprzedaży detalicznej

  • Każde z leśnictw prowadzi sprzedaż detaliczną tylko w wyznaczonych dniach tygodnia tj. wtorek od 8.00 – 10.00 i we czwartek, od godz. 14.00 – 16.00.
  • Ponadto w dowolnym dniu roboczym, po wcześniejszym uzgodnieniu z leśniczym.
  • Adresy i telefony sprzedaży znajdziesz w zakładce „Kontakt"
  • Aktualny cennik drewna zawsze znajdziesz w „Aktualnościach"
  • Sprzedaż prowadzona jest w formie gotówkowej;
  • Leśniczy po przyjęciu gotówki wydaje dokument uprawniający do wywozu drewna – asygnatę;
  • Asygnata jest ważna tylko wraz dowodem zakupu drewna (paragon fiskalny bądź faktura);
  • Dowodem sprzedaży jest wręczany nabywcy drewna oryginał paragonu fiskalnego lub na wyraźne życzenie kupującego – faktura;
  • Oryginał faktury wysyłany jest na adres Klienta (istnieje możliwość osobistego odbioru faktury w biurze Nadleśnictwa, nie mniej - ze względów technicznych - osobisty odbiór faktury jest możliwy w następnym dniu roboczym po zakupie drewna);
  • Faktury wystawiane są wyłącznie w biurze Nadleśnictwa w dniu wystawienia asygnaty (nie później niż w ciągu 3 miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym drewno zostało zakupione), po przesłaniu drogą teleinformatyczną z kancelarii leśnictwa do biura Nadleśnictwa. 
  • Nabywca ustala z leśniczym termin wywozu drewna w przedziale czasowym określonym na asygnacie (7 dni od daty zakupu); - Warunki sprzedaży drewna
  • Zakupionego drewna nie wolno nabywcy zabierać bez uprzedniego okazania asygnaty pracownikowi administracji leśnej (leśniczemu lub podleśniczemu) i bez uzyskania adnotacji o wydatku drewna (data wywozu);
  • W razie niemożności wywozu w wyznaczonym terminie, nabywca winien uzgodnić telefonicznie nowy termin wywozu. 

= 1 mp (metr przestrzenny)  

Ułożone w stos drewno zawiera puste przestrzenie (w tym korę). 

Zazwyczaj 1 mp to ok. 0,65 m3, dla graba, buka i świerka to ok. 0,70 m3

 

Sprzedaż choinek

Sprzedaż choinek odbywa się w okresie przedświątecznym  leśniczówkach.

Mapy i adresy znajdą Państwo w zakładce kontakt.

 

Nadleśnictwo Chrzanów informuje że nie prowadzi sprzedaży sadzonek drzew i krzewów.