Asset Publisher
Organizacja Nadleśnictwa Chrzanów
Nadleśnictwo jest podstawową, samodzielną jednostką organizacyjną Lasów Państwowych działającą na podstawie ustawy o lasach. Podlega Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, która prowadzi nadzór i koordynuje działania na swoim terenie.
Nadleśnictwo Chrzanów podzielone jest na 12 leśnictw: Kroczymiech, Chełmek, Mętków, Bobrek, Płoki, Dulowa, Piła Kościelecka, Sławków, Bukowno, Ciężkowice, Szczakowa, Podłęże.
W Nadleśnictwie pracuje 52 pracowników.
W strukturze organizacyjnej Nadleśnictwa Chrzanów wyróżnia się następujące grupy komórek organizacyjnych, zwane pionami:
A. PION NADLEŚNICZEGO [N], któremu podlegają bezpośrednio:
1.Zastępca Nadleśniczego [Z], który kieruje działem Gospodarki Leśnej,
2.Główny Księgowy [K], który kieruje działem Finansowo–Księgowym,
3.Sekretarz [S], który kieruje działem Administracyjno–Gospodarczym,
4.Inżynier Nadzoru [NN1]i [NN2],wykonujący kontrolę funkcjonalną,
5.Specjalista ds. pracowniczych i socjalnych [NK],
6.Posterunek Straży Leśnej [NS].
B. PION ZASTĘPCY NADLEŚNICZEGO [Z], kierujący działem Gospodarki Leśnej, któremu podlegają:
1. Specjalista ds. użytkowania i marketingu [ZU],
2. Instruktor techniczny ds. zagospodarowania lasu [ZH],
3.Starszy Specjalista ds. ochrony p.poż. lasu, szkód górniczych i łowiectwa [ZB],
4.Starszy Specjalista ds. stanu posiadania i lasów niepaństwowych [ZS1],
5.Starszy Specjalista ds. edukacji i turystyki [ZS2],
6. Leśniczowie [ZL].
7. Podleśniczowie[ZP].
C. PION GŁÓWNEGO KSIĘGOWEGO [K], kierujący działem Finansowo– Księgowym, któremu podlegają:
1. Starsza Księgowa [KF],
2. Księgowe [KF].
D. PION SEKRETARZA, kierujący działem Administracyjno–Gospodarczym, któremu podlega:
1. Referent ds. administracji [SA1],
2. Referent ds. administracyjno-budowlanych [SB],
3.Referent ds. administracji [SB]
4. Sprzątaczka.
Nadleśniczy kieruje całokształtem działalności Nadleśnictwa Chrzanów na zasadzie jednoosobowego kierownictwa i ponosi za niego odpowiedzialność, a także reprezentuje Nadleśnictwo na zewnątrz (zgodnie z art. 35 ustawy o lasach z dnia 28.09.1991 r., Dz. U. z 2020 r. poz. 1463).
Inżynier nadzoru NN1 i NN2 zajmuje stanowisko do spraw kontroli. Jego głównym zadaniem jest sprawowanie kontroli funkcjonalnej w nadleśnictwie oraz koordynacja całokształtu spraw związanych z przestrzeganiem przepisów i zasad bhp w nadleśnictwie. Kontroluje prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie oraz zadania wynikające z ochrony mienia i udostępniania lasu. Wydaje zalecenia w zakresie ustalonym przez nadleśniczego i ściśle współpracuje z zastępcą nadleśniczego poprzez wzajemne konsultacje, zgłaszanie uwag i propozycji.
Dział Gospodarki Leśnej, kierowany przez Zastępcę Nadleśniczego jest odpowiedzialny za merytoryczne przygotowanie oraz nadzór nad realizacją zadań zawartych w planie urządzania lasu nadleśnictwa oraz innymi zadaniami wynikającymi z działalności nadleśnictwa, związanymi z gospodarką leśną: planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie zagospodarowania lasu: hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), selekcji i nasiennictwa, ochrony przyrody i zagospodarowania turystycznego, łowiectwa oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego. Dział ten prowadzi również sprawy związane ze stanem posiadania i ewidencją gruntów oraz udostępnianiem lasu.
Leśnictwa są podstawową jednostką terenową w nadleśnictwie, w której bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje leśniczy, a podlega mu podleśniczy.
Dział Finansowo-Księgowy, kierowany przez Głównego Księgowego jest odpowiedzialny za wykonywanie zadań związanych z prowadzeniem spraw dotyczących gospodarki finansowej Nadleśnictwa (księgowość, finanse, planowanie finansowo-ekonomiczne, analizy, sprawozdawczość) oraz kontroli poprawności ewidencji księgowej prowadzonej w ramach kontroli wewnętrznej dokumentów finansowo-księgowych Nadleśnictwa.
Dział Administracyjno-Gospodarczy, kierowany przez Sekretarza zajmuje się realizowaniem potrzeb administracyjno-gospodarczych oraz obsługą administracyjną nadleśnictwa, a w szczególności: administrowaniem nieruchomościami, sporządzeniem i realizacją planów budowy i zakupów środków trwałych oraz planem remontów w zakresie infrastruktury.
Stanowisko do spraw pracowniczych podlega bezpośrednio nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw pracowniczych w rozumieniu Kodeksu pracy, PUZP dla pracowników PGL LP oraz innych unormowań prawnych w tym zakresie; realizuje politykę personalną oraz kadrową.
Posterunek Straży Leśnej jest komórką organizacyjną przy nadleśnictwie, powołaną do zwalczania przestępstw i wykroczeń z zakresu szkodnictwa leśnego oraz wykonywaniem innych zadań związanych z ochroną mienia Skarbu Państwa, będącego w zarządzie Nadleśnictwa (na postawie art. 45 ust 1 pkt 3 oraz art. 47 ust 2 ustawy o lasach z dnia 28.09.1991 r., Dz. U. z 2020 r. poz. 1463).
Biuro Nadleśnictwa Chrzanów jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 - 15.00
Asset Publisher
„Las Pamięci Jana Pawła II” już rośnie
„Las Pamięci Jana Pawła II” już rośnie
W dniu 15 maja leśnicy z udziałem uczniów należących do Szkolnych Kół Krajoznawczych Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Oddział Chrzanów, członków Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Oddział Chrzanów oraz pracowników firmy Dan Cake Polonia Sp. z o.o. w ramach tegorocznej kampanii Lasów Państwowych „Łączą nas drzewa” posadzili las poświęcony pamięci Papieża Polaka Jana Pawła II, a miejsce to oznaczone zostało pamiątkową tablicą.
Las papieski posadziliśmy na terenie Leśnictwa Mętków w ramach planowych odnowień powierzchni leśnych, w miejscu wyciętego wcześniej starego drzewostanu. Można więc powiedzieć, że z pomocą lokalnej społeczności „las wrócił na swoje miejsce”. Takie akcje to jedna z form prowadzonej przez leśników edukacji leśnej społeczeństwa. Mając na uwadze, że las rośnie powoli i zagraża mu wiele rzeczy, takich jak: pożary, degradowanie siedlisk leśnych poprzez ich zaśmiecanie, zwierzyna leśna oraz niedające się przewidzieć zjawiska atmosferyczne, staramy się podkreślać, jak ważna jest dbałość o każde drzewo. Na osadzonej tablicy widnieją słowa papieża wypowiedziane podczas spotkania z młodzieżą w Lesie Brazylijskim w 1991 r. podczas pielgrzymki Papieża Polaka do Brazylii: „Las to symbol wolności, równowagi i harmonii w przyrodzie”. Niech te słowa zapadną nam w pamięć i przypominają podczas leśnych wędrówek.
Mając na uwadze warunki glebowe tej lokalizacji właściwy terenowo leśniczy zaplanował obsadzenie powierzchni sosną zwyczajną oraz wiązem, który posadzony wzdłuż drogi leśnej stworzy w przyszłości piękną aleję. Dodatkowo fragment lasu papieskiego został wzbogacony gatunkami biocenotycznymi takimi jak głóg i kalina. Gatunki te są równie ważnym elementem składowym odnowień leśnych, ponieważ kwitnąc przyciągają wiele pożytecznych owadów, w tym pszczoły, dają schronienie zwierzętom leśnym, a ich owocami chętnie żywią się ptaki. Ponad to kwitnące krzewy zawsze dodają uroku leśnym zakątkom.
„Las Pamięci Jana Pawła II” powstał tuż obok naszego miejsca postoju pojazdów utworzonego przy drodze wojewódzkiej nr 780 na trasie Żarki-Wygiełzów i tym samym jest położony przy drodze leśnej stanowiącej chętnie uczęszczaną trasę przez rowerzystów i spacerowiczów. Mamy więc nadzieję, że będzie często odwiedzanym miejscem i ważnym punktem na mapie turystycznej naszego nadleśnictwa.