Asset Publisher Asset Publisher

Łowiectwo

 

Gospodarka Łowiecka prowadzona jest w oparciu o ustawę „Prawo Łowieckie" z 1995 roku.

Na terenie Nadleśnictwa Chrzanów znajduje się 11 obwodów łowieckich, z czego 10 stanowią obwody dzierżawione, w których gospodarkę łowiecką prowadzą Koła Łowieckie, a jeden jest obwodem wyłączonym z wydzierżawiania i stanowi Ośrodek Hodowli Zwierzyny, w którym gospodarkę łowiecką prowadzi nasze Nadleśnictwo. W ramach gospodarki łowieckiej w OHZ prowadzimy zagrodową hodowlę daniela.

Na terenie naszego Nadleśnictwa występuje większość gatunków zwierząt łownych. W zakresie zwierzyny grubej są to jeleń, daniel, sarna i dzik. Stwierdzana jest również obecność łosia będącego gatunkiem łownym podlegającym jednak całorocznej ochronie. Liczna jest również zwierzyna drobna w postaci takich gatunków jak: lis, jenot, borsuk, kuna, tchórz, zając, bażant, kuropatwa.

 Corocznie w miesiącu lutym przeprowadzana jest inwentaryzacja zwierzyny łownej. Podczas ostatniej inwentaryzacji stwierdzono, że na terenie Nadleśnictwa Chrzanów występuje ok. 280 jeleni, 70 danieli, 12 łosi, blisko 2000 saren i 670 dzików.                          

 

                 

                                                                                                          

 Zimą przy grubej pokrywie śnieżnej leśnicy i myśliwi dokarmiają zwierzynę (Fot. Kamil Myrcik)

   
 


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Podsumowanie ogólnopolskiej akcji „Lasy na nowe 100-lecie”

Podsumowanie ogólnopolskiej akcji „Lasy na nowe 100-lecie”

Aż 38% Polaków nie wie, że w miejsce pozyskanego drewna leśnicy sadzą nowe drzewa – pokazały badania PBS przeprowadzonego na zlecenie Lasów Państwowych. Tymczasem tylko w 2025 roku LP zaplanowały odnowienia na ogromną skalę – obejmą one dziesiątki tysięcy hektarów lasów w całym kraju.

Łącznie zalesiliśmy (czyli las został posadzony tam, gdzie go nie było) oraz odnowiliśmy (czyli las został posadzony w miejscu wyciętego starego lasu przed jego rozpadem) dokładnie 55 127 hektarów gruntów. To oznacza pół miliarda drzew, które będą tworzyły nowe pokolenia lasu.

W ramach ogólnopolskiej akcji „Lasy na nowe 100-lecie” mieszkańcy całej Polski wspólnie z leśnikami wzięli udział sadzeniu lasu w różnych zakątkach kraju.

Od pierwszego dnia wiosny wydarzenia odbywały się we wszystkich Regionalnych Dyrekcjach Lasów Państwowych, a uczestniczyli w nich przedszkolaki, uczniowie, harcerze, seniorzy oraz rodziny z dziećmi. W niecały miesiąc ponad 20 tysięcy uczestników posadziło aż 700 tysięcy drzew. Łączna obsadzona powierzchnia z udziałem różnych grup społecznych to ponad 100 hektarów.